Kalkulator kosztów ogrzewania

Budowa domów jednorodzinnych bez pozwolenia, bez limitu metrażu

 

Pozwolenie na budowę to decyzja urzędu potrzebna do rozpoczęcia, prowadzenia budowy oraz do wykonywania robót budowlanych. Do tej pory potrzebne było ono do budowy, rozbudowy, nadbudowy, odbudowy oraz przebudowy obiektów budowlanych. Od 3 stycznia 2022 r. każdy, kto ma działkę budowlaną, może wybudować na niej dom do 70 m kw. zabudowy do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych bez pozwolenia, a za to za zgłoszenie. Przepisy pójdą jednak jeszcze dalej.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad rozszerzeniem możliwości budowy bez pozwolenia o wszystkie domy jednorodzinne. Jak powiedział Minister Waldemar Buda, ma to ułatwić Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach, co jest szczególnie ważne dla młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej. Po wprowadzeniu nowych przepisów ma być taniej, szybciej i przede wszystkim łatwiej, bo bez pozwolenia i bez limitu metrażu.

Budowa domu

Dzisiaj, budowa domu jednorodzinnego o powierzchni ponad 70 metrów kwadratowych rozpoczyna się od uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę. Wiąże się to z długą i niełatwą koniecznością dopełnienia wielu formalności oraz miesiącami oczekiwania na decyzję urzędników. 

Przepisy dotyczące realizacji inwestycji w domy jednorodzinne zostały już nieco uproszczone dla tych, którzy postawili na budynki o małej powierzchni zabudowy - do 70 m2. 

Budowa domów do 70 m kw. musi być realizowana w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestorów. Budynki powinny mieścić się w całości na działkach, na których zostały zaplanowane. Aby rozpocząć budowę takiego obiektu należy dokonać zgłoszenia w organie administracji architektoniczno-budowlanej wraz z kompletem dokumentów oraz dodatkowymi oświadczeniami potwierdzającymi, że:

  • planowana inwestycja jest realizowana w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych;
  • inwestor przejmuje odpowiedzialność za kierowanie budową.

Jeśli dokumentacja związana ze zgłoszeniem jest kompletna, rozpoczęcie prac może nastąpić bezpośrednio po zgłoszeniu. Budowa domu wymaga jednak zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, co ma zagwarantować bezpieczeństwo inwestycji. 

Zapowiedź Ministra Budy ma szansę uwolnić od formalności kolejnych inwestorów. 

Od stycznia 2023 wszystkie domy bez pozwolenia

Jesienią 2022 roku ma pojawić się ustawa, która zlikwiduje konieczność uzyskania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych - wszystkich, niezależnie od metrażu. Pozwoli to na zaoszczędzenie nawet kilku miesięcy w skali budowy. Po wprowadzonych zmianach, odpowiedzialność za proces budowy ma spoczywać na tym, który przygotował projekt, czyli na architektach, oraz na tych, którzy nadzorują budowy, czyli na kierownikach budów. Funkcja kierownika budowy będzie więc obowiązkowa. Wraz z likwidacją pozwoleń na budowę, zlikwidowany ma być również proces kończenia robót budowlanych i wydawanie pozwoleń na użytkowanie. 

Projekty domów bez pozwolenia

Wraz z zapowiedzią ułatwień dla rodzin, Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało bazę darmowych projektów domów, które są efektem rozstrzygnięcia konkursu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W bazie są aktualnie 22 projekty i wszystkie spełniają wymagania domu bez pozwolenia na budowę.

Znajdziemy tam takie projekty jak Milo, Archi-Plis, Quib, Gazda, czy Czysta Bryła w różnych wariantach. Projekty można pobrać i w razie potrzeby dostosować do wymagań działki, na której mają się znajdować, o te ile zmiany będą miały niewielki zakres. Większe zmiany, które miałyby wprowadzać znaczące poprawki w projekcie (tzw. duże zmiany) będą wymagały zgody autora oraz będą się wiązały z dodatkowymi kosztami.

Źródło: globenergia.pl, MRiT

Poproś o ofertę od sprawdzonego wykonawcy

Rozwiń
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o. drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail.
Rozwiń
Wyrażam zgodę na przekazywanie mi przez partnerów Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o., treści marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez te podmioty, na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Jestem świadomy, że moje dane osobowe potrzebne do prowadzenia działań marketingowych (imię, nazwisko, numer telefonu) zostaną udostępnione tym podmiotom jako odrębnym administratorom.
Kłódka

Administratorem danych osobowych będzie Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o Pokaż więcej

Dziękujemy za zgłosznie

Zamów bezpłatną konsultację!

Aby nadal korzystać z bezpłatnego symulatora ogrzewania, odpowiedz na jedno pytanie.

Zaznacz, jaki temat Cię interesuje:

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.