Kalkulator kosztów ogrzewania

Rekordowo drogi węgiel w handlu detalicznym – raport PAS

Dodano: 08-04-2022 

Kogo powinny niepokoić wysokie ceny węgla na składach? Na pewno konsumentów ogrzewających swoje domy czarnym złotem. Kogo jeszcze? Drogi węgiel może dotyczyć wszystkich, ponieważ wzrost cen może sprawić, że do kotłów będą trafiały zdecydowanie bardziej szkodliwe “paliwa”. Badanie zlecone przez Polski Alarm Smogowy (PAS) pokazuje tendencje wzrostową cen paliw stałych w handlu detalicznym. W ramach badania sprawdzono ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego. Od początku 2021 roku średnia cena węgla wzrosła aż o 101%, cena pelletu wzrosła o 89%, a drewna kawałkowego o 74%.

Kontrola cen paliw na składach

Polski Alarm Smogowy (PAS) porównał ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego. Organizacja wzięła pod uwagę ceny w 32 składach we wszystkich województwach. Jak możemy przeczytać w komunikacie PAS, tylko w pierwszym kwartale tego roku, od stycznia do kwietnia węgiel podrożał o 26%, pellet o 19% , a drewno kawałkowe o 24%. Łącznie od stycznia 2021 średnie ceny węgla wzrosły o 101%, pelletu o 89%, a drewna kawałkowego o i 74%.
 
Zmiana cen paliw stałych w latach 2021-2022. Ceny paliw stałych w składach opału. Ceny węgla. Ceny pelletu. Ceny drewna kominkowego.
Zmiana cen paliw stałych w latach 2021-2022. Źródło: PAS.
 

Średnie ceny paliw

W ostatnim tygodniu marca 2022 średnia cena węgla typu orzech kl. 1 wynosiła 1771 zł. Z kolei ekogroszek kosztował średnio 1980 zł. Maksymalne ceny węgla, które odnotowano to nawet 2500 zł za tonę. Jak wskazują autorzy raportu, wzrosły również ceny pelletu , którego średnia cena wynosząca 1736 zł jest zbliżona do ceny węgla typu orzech.

Ceny paliw stałych w kwietniu 2022.

Zmiana cen paliw stałych w latach 2021-2022. Źródło: PAS.

Listy kolejkowe w składach opału

W większości składów paliw węgiel jest dostępny w ciągłej sprzedaży, choć zazwyczaj ma to odzwierciedlenie w wysokich cenach przekraczających 2000 zł/tonę. W dużej część składów odczuwalny jest deficyt w zakresie dostaw. W części z nich podkreśla się, że zapasy są na wyczerpaniu i brakuje perspektywy na dalsze dostawy. Z raportu PAS wynika, że na razie w niewielkiej liczbie składów brakuje węgla. Z raportu przygotowanego dla PAS wynika, że w składach opału zdarzają się sytuacje, że w oczekiwaniu na dostawę wśród klientów tworzone są listy kolejkowe.
 

Apel do Premiera

Drastyczny wzrost cen nośników energii zmotywował Polski Alarm Smogowy do skierowania ponownego apelu do premiera Mateusza Morawieckiego. PAS zwrócił się do prezesa rady ministrów z apelem o intensywne działania rządu dla zwiększenia efektywności energetycznej w Polsce. W apelu PAS możemy przeczytać, że niewykorzystany potencjał efektywności energetycznej w Polsce jest ogromny. Według organizacji w najbliższych latach zapotrzebowanie na energię do ogrzewania polskich budynków można zmniejszyć ponad dwukrotnie – ograniczając zużycie węgla, gazu czy biomasy. Przełożyłoby się to nie tylko na mniejsze zużycie paliw , ale również na niższe rachunki za ogrzewanie.

“Najtańszą, najczystszą i najbezpieczniejszą energią jest ta której nie zużyjemy, dlatego apelujemy do premiera Morawieckiego o intensywne działania na rzecz efektywności energetycznej, które nie tylko pozwolą rozwiązać problem smogu i ograniczą emisję gazów cieplarnianych, ale również zapewnią polskim gospodarstwom domowym dostęp do ciepła w przystępnej cenie” – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Według Polskiego Alarmu Smogowego efektywność energetyczna powinna stać się głównym filarem Polityki Energetycznej Państwa.
 

Źródło: Polski Alarm Smogowy