Kalkulator kosztów ogrzewania


Inwestorzy, którzy decydują się na zakup urządzeń umożliwiających korzystanie z odnawialnych źródeł energii w swoim domu, nie tylko zwiększają swoją niezależność energetyczną, ale i znacząco obniżają rachunki za prąd, czy ogrzewanie. Jednak inwestycja tego typu pociąga za sobą duże koszty początkowe, co dla wielu zainteresowanych może stanowić skuteczną barierę w realizacji danego przedsięwzięcia. Na szczęście, dzięki różnym formom dofinansowania OZE, można obniżyć koszt całej inwestycji i tym samym skrócić czas, w którym zwrócą się wydane pieniądze. Aby ułatwić Wam wybór odpowiedniej dotacji OZE, zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie aktualne programy, z których skorzystać mogą gospodarstwa domowe.


 Przeznaczenie 

Karta dużej rodziny 

 Twój dochód (netto)

  CZYSTE POWIETRZE MOJE CIEPŁO MÓJ PRĄD 5.0 ULGA TERMOMODERNIZACYJNA
  Max intensywność dofinansowania (%) Max kwota dotacji (zł) Max intensywność dofinansowania (%)  Max kwota dotacji (zł)  Max intensywność dofinansowania (%)  Max kwota dotacji (zł)  Czy możesz odliczyć od podatku?
  - łącznie do 30 tys. zł - odliczenia do 53 tys. zł
 Instalacja fotowoltaiczna 50% 5 000 - - 100 6000 TAK
 Audyt energetyczny 100 1200 - - - - TAK
 Pompa ciepła powietrze/woda (klasa A+) 30% 9000 30 7 000 100 12600 TAK
 Pompa ciepła powietrze/woda (min. A++) 45% 13 500 30 7 000 100 19400 TAK
 Pompa ciepła powietrze/powietrze 30% 3 000 30 7 000 100 4400 TAK
 Pompa ciepła gruntowa (klasa A+) - - 30 21 000 100 28500 TAK
 Pompa ciepła gruntowa (klasa min. A++) 45% 20 250 30 21 000 100 28500 TAK
 Kocioł gazowy (kondensacyjny) 30%   - - - - TAK
 Kotłownia gazowa 45%   - - - - TAK
 Kocioł olejowy (kondensacyjny) 30%   - - - - TAK
 Kocioł zgazowujący drewno 30%   - - - - TAK
 Kocioł zgazowujący (wyższy standard) 30%   - - - - TAK
 Kocioł na pellet 30%   - - - - TAK
 Kocioł na pellet (emisja pyłów <20 PM) 45%   - - - - TAK
 Ogrzewanie elektryczne 30%   - - - - TAK
 Podłączenie do sieci ciepło. z przyłączem 50%   - - - - TAK
 Instalacja C.O. i C.W.U. 30%   - - - - TAK
 Rekuperacja 30%   - - - - TAK
 Docieplenie przegród budowlanych (/m2) 30% 45 - - - - TAK
 Stolarka drzwiowa (/m2) 30% 210 - - - - TAK
 Stolarka okienna (/m2) 30% 600 - - -  - TAK
 Kolektory słoneczne - - - - 100 3500 TAK
 Magazyn ciepła - - - - 100 5000 TAK
 Magazyn energii elektrycznej - - - - 100 16000 TAK
 System zarządzania energią (HEMS/EMS) - - - - 100 3000 TAK

 

  

MOJE CIEPŁO


Celem programu jest wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i rozwoju energetyki prosumenckiej w obszarze powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Dofinansowanie w formie dotacji do 30% albo do 45% (dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny) kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 21 tys. zł.

Współfinansowanie inwestycji polegających na zakupie i montażu nowych pomp ciepła (powietrznych i gruntowych) wykorzystywanych do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Współfinansowaniu inwestycji podlega:

W budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może znajdować się (również w okresie trwałości inwestycji) źródło ciepła na paliwo stałe.

Program moje ciepło

 

Czy każdy dom kwalifikuje się do dotacji?

Warunkiem udzielenia dofinansowania jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. W pierwszym, uruchomionym właśnie naborze, wskaźnik nieodnawialnej energii pierwotnej EP nie może przekraczać 63 kWh/m2/rok.

W kolejnych latach wskaźnik ten będzie jeszcze niższy i nie będzie mógł przekraczać 55 kWh/m2/rok. Dla porównania, zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 określającymi standard nowo budowanych domów, wskaźnik EP nie może przekraczać 70 kWh/m2/rok.

Warunki: Ep = 63 kWh/m2/rok w ciągu roku dla wniosków składanych w 2022 r

Ep = 55 kWh/m2/rok rocznie dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu

 

Beneficjenci

Beneficjentem jest osoba fizyczna będąca właścicielem bądź współwłaścicielem nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Przez nowy budynek mieszkalny jednorodzinny rozumie się budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie:
    • nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn.zm.)
      albo
    • złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.
  1. Wnioskodawcą/Beneficjentem musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego;
  2. Wnioskodawca musi być wskazany jako nabywca/odbiorca na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym – w przypadku różnicy w osobie Wnioskodawcy a nabywcy/odbiorcy należy załączyć stosowne oświadczenie.

 

Procedowanie wniosków

Etapy rozpatrywania wniosku:

Na poszczególne etapy rozpatrywania wniosku przewiduje się następującą liczbę dni roboczych NFOŚiGW:
  1. rejestracja wniosku o dofinansowanie w systemach informatycznych NFOŚIGW – do 3 dni od daty wpływu wniosku wysłanego przez Wnioskodawcę w GWD;
  2. ocena wniosku wg kryteriów dostępu i jakościowych – do 60 dni od daty rejestracji wniosku;
  3. w przypadku wniosku niezgodnego z programem priorytetowym odrzucenie go z dalszego postępowania;
  4. jeżeli to konieczne, wezwanie Wnioskodawcy do uzupełnienia brakujących informacji lub dokumentów wymaganych na etapie oceny wg kryteriów dostępu lub jakościowych – czas na dokonanie uzupełnienia do 10 dni od dnia otrzymania wezwania przez Wnioskodawcę.
  5. ponowna ocena wniosku wg kryteriów dostępu i jakościowych – do 10 dni od daty uzupełnienia wymaganych informacji/dokumentów;
  6. kontrola prawidłowości wykonania oceny wniosków wg kryteriów dostępu i jakościowych – do 20 dni od dnia zakończenia oceny wg kryteriów dostępu i jakościowych;
  7. poinformowanie Wnioskodawcy o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku;
  8. umieszczenie wniosku na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania;
  9. podjęcie przez Zarząd NFOŚiGW uchwały o dofinansowaniu inwestycji;
  10. zawiadomienie Wnioskodawcy o przyznaniu dotacji;
  11. zawarcie umowy o dofinansowaniu inwestycji.

 

Moje ciepło dotacje

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków. Wnioski przyjmowane są wyłącznie w wersji elektronicznej przez GWD. ->ZŁÓŻ WNIOSEK

Więcej o dotacji na mojecieplo.gov.pl

 

Poproś o ofertę od sprawdzonego wykonawcy

Rozwiń
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o. drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o. drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail.
Rozwiń
Wyrażam zgodę na przekazywanie mi przez podmioty powiązane, których lista znajduje się pod tym linkiem (LINK) z Portalem ŚwiatOZE PL sp. z o.o., treści marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez te podmioty, na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Jestem świadomy, że moje dane osobowe potrzebne do prowadzenia działań marketingowych (imię, nazwisko, numer telefonu) zostaną udostępnione podanym podmiotom.
Kłódka

Administratorem danych osobowych będzie Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o Pokaż więcej

Dziękujemy za zgłosznie

Zamów bezpłatną konsultację!

Aby nadal korzystać z bezpłatnego symulatora ogrzewania, odpowiedz na jedno pytanie.

Zaznacz, jaki temat Cię interesuje:

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.