Kalkulator kosztów ogrzewania

Jak przewiduje opublikowany dziś projekt rozporządzenia ministra klimatu Jacka Sasina, sprzedawcy energii elektrycznej będą mogli obniżyć o 12 proc. cenę energii elektrycznej wstecznie od początku 2023 r. dla gospodarstw domowych. Ma być to odpowiedź na zablokowanie przez Senat ustawy mającej obniżyć ceny energii elektrycznej o 5%.

W przypadku, gdy producent energii odnawialnej (prosument) nie jest w stanie zużyć całej wytworzonej energii na własne potrzeby, nadmiar jest sprzedawany. Co miesiąc cena tej nadwyżki jest ustalana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Już wiemy, że we wrześniu wysokość RCEm wynosiła 405,11 zł/MWh, czyli mniej o 7,86 zł niż w sierpniu. 

Sejm przyjął 17 sierpnia przepisy przewidujące 5-procentową, obowiązującą wstecznie od początku 2023 r., obniżkę cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i odbiorców uprawnionych, korzystających - w ramach określonych limitów zużycia - z zamrożonych cen.

Wyjaśniamy na czym polega serwis pompy ciepła i jak często się go wykonuje. Są one nie tylko ekologiczne, ale także osiągają wysoką efektywność energetyczną. Jednak, tak jak każde urządzenie, również pompy ciepła wymagają regularnego serwisu i konserwacji, aby działać optymalnie i zapewniać długą żywotność i bezawaryjność.

Innowatorzy z branży fotowoltaicznej stale szukają nowych rozwiązań, podnoszących sprawność modułów i pozwalających na ich montaż w jeszcze mniej dostępnych miejscach. Jednym z najnowszych osiągnięć technologii fotowoltaicznej, które przyciąga uwagę i zdobywa uznanie w świecie energetyki, jest moduł Apollo Roll. Innowacja zdobyła już wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Intersolar Award 2023 w kategorii Fotowoltaika. Przyjrzyjmy się bliżej konstrukcji umożliwiającej zwijanie modułu do postaci rolki.

Nie cena, kolor czy marka, lecz właściwy dobór mocy pompy ciepła jest kluczowy dla zadowolenia z jej posiadania. Możesz kupić pompę ciepła z najwyższej półki, ale jeśli jej moc będzie zbyt duża w stosunku do potrzeb budynku (z inżynierska: będzie przewymiarowana), to po pierwszej zimie i rachunku z elektrowni "powiesisz na niej psy".

Bardzo dobrą wydajność fotoelektrokatalitycznego rozkładu wody uzyskał zespół zainicjowany przez badaczkę z WAT. Opracowane przez nią materiały mogą znaleźć zastosowanie w produkcji wodoru z wody pod wpływem światła. To obiecująca alternatywa dla obecnie stosowanych metod pozyskiwania tego nośnika energii - poinformowała uczelnia.

Orlen w celu uspokojenia społeczeństwa wypunktował "fakty" na temat wysokich cen paliw na rynku detalicznym i hurtowym oraz odpiera atak na krytykę wysokiej marży rafineryjnej. Przypominamy jak wylicza się modelową marżę rafineryjną i od czego zależy!

 

Wśród alternatywnych metod ogrzewania domów znajdziemy elektryczne promienniki podczerwieni. Przedstawiane są jako ekologiczny, wygodny i zdrowy sposób ogrzewania domu. Specjaliści od marketingu głowią się i troją, by w jak najlepszy sposób przedstawić ich zalety, unikając jednocześnie wspominania o wadach i ewentualnych kosztach instalacji i późniejszego ich użytkowania. Czy będą one zbliżone z ogrzewaniem węglowym, czy też biorąc pod uwagę, że promienniki podczerwieni są zasilane prądem, będą one faktycznie opłacalnym zakupem?

Program Mój Prąd 5.0 cieszy się dużą popularnością. Do tej pory, a minął zaledwie miesiąc od uruchomienia programu, złożono 15 tys. wniosków na blisko 126,5 mln zł. To suma większa niż zakładany początkowo budżet programu, który miał wynosić 100 mln zł. Rząd jednak postanowił dołożyć do programu kolejne 400 mln zł. W efekcie, budżet piątej edycji programu Mój Prąd 5.0 wynosi 0,5 mld zł. Nabór wniosków w Moim Prądzie 5.0 potrwa do 22 grudnia 2023 roku lub do wyczerpania budżetu programu. Pojawiają się więc pytania, kiedy może dojść do wyczerpania środków i czy należy się spieszyć z inwestycją?

Strona 1 z 6

Poproś o ofertę od sprawdzonego wykonawcy

Rozwiń
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o. drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail.
Rozwiń
Wyrażam zgodę na przekazywanie mi przez partnerów Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o., treści marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez te podmioty, na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Jestem świadomy, że moje dane osobowe potrzebne do prowadzenia działań marketingowych (imię, nazwisko, numer telefonu) zostaną udostępnione tym podmiotom jako odrębnym administratorom.
Kłódka

Administratorem danych osobowych będzie Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o Pokaż więcej

Dziękujemy za zgłosznie

Zamów bezpłatną konsultację!

Aby nadal korzystać z bezpłatnego symulatora ogrzewania, odpowiedz na jedno pytanie.

Zaznacz, jaki temat Cię interesuje:

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.