Kalkulator kosztów ogrzewania

Ceny pelletu spadają, ale nadal są wysokie!

 

Ceny pelletu obecnie na szczęście spadają, co jednak nie znaczy, że wróciły do poziomu sprzed kryzysu. Przypomnijmy, że na przestrzeni roku pellet podrożał z 800 zł do nawet 4000 zł. Teraz za tonę granulatu trzeba zapłacić około 2500 zł. Na cele ogrzewania domu o powierzchni 150 m2 ocieplonego w standardzie WT 2008 potrzebne jest średnio aż 5 ton pelletu. Jak wygląda sytuacja na rynku?

Jak każdy opał, pellet nie jest pozbawiony wad, a w ostatnich miesiącach były nimi jego dostępność i cena. Teraz jest trochę lepiej, ale producenci wskazują, że ciężko jest cokolwiek prognozować.

 

Jak bardzo podrożał pellet?

Pellet drożeje już od 2021, kiedy to kosztował średnio 800-900 zł za tonę. W 2022 roku obserwowaliśmy niespotykaną wręcz sytuację, gdy ceny pelletu rosły z miesiąca na miesiąc. Na początku roku za tonę pelletu płaciło się średnio już 1500 zł. W czerwcu było to już 2000 zł za tonę. W październiku trzeba było zapłacić 3000-4000 zł. Aktualnie ceny zaczęły nieco spadać i tonę pelletu można już kupić od 2000 zł do 2600-2700 zł. Są jednak miejsca, w których za tonę pelletu dalej trzeba zapłacić 3000 zł.

 

Powód wysokich cen pelletu

Powodem rosnących cen pelletu były coraz wyższe ceny surowca, które urosły niemal 3-krotnie. Co więcej, rynek mierzy się z jego niedoborem, głównie za sprawą polityki sprzedażowej Lasów Państwowych i eksportu drewna okrągłego. Mniejsza jest ilość dostępnych na rynku pozostałości drzewnych, które pozyskiwane są z zakładów przetwórczych. Czy to jedyny powód? Okazuje się, że trudna sytuacja na rynku ma związek z tym, że część pelletu przyjeżdżała do Polski z Ukrainy i Białorusi. 

“W konsekwencji tego, iż około 30% pelletu w obrocie stanowił ten pochodzący właśnie ze Wschodu, a więc Ukrainy, Białorusi i Rosji, będzie go automatycznie mniej i stanie się paliwem deficytowym oraz drogim” - komentuje Agnieszka Kędziora-Urbanowicz, wiceprezes Polskiej Rady Pelletu.

 

Już 405 tys. kotłów na pellet

Według danych CEEB przybywa użytkowników kotłów na pellet. Na 18 listopada 2022 roku jest ich już ponad 405 tys. Pellet został w Europie (także w Polsce) wypromowany jako ekologiczny zamiennik węgla - i słusznie. Jest to paliwo powstające z odpadów z przemysłu drzewnego, a sam surowiec jest odnawialnym źródłem energii. Co dodatkowo pomaga kotłom pelletowym? Mianowicie to, że aktualnie możliwe jest dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze

 

Dodatek do pelletu tylko do 30 listopada

Dodatek do pelletu drzewnego 2022 to jednorazowe dofinansowanie dla wszystkich, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy. Wniosek o dodatek w wysokości 3000 zł można złożyć tylko do 30 listopada 2022.

Można go złożyć do urzędu gminy lub złożyć przez Internet przy pomocy aplikacji mObywatel czy platformy ePUAP. Gmina ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wypłatę pieniędzy. Pamiętajmy, że wnioski o wypłatę dodatku złożone po 30 listopada 2022 pozostawia się bez rozpoznania. 

Aby wniosek został rozpatrzony prawidłowo należy mieć zgłoszone źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest to obowiązek, a przy tym konieczny warunek otrzymania dodatku do pelletu.

 

Obliczenia kosztów rocznego ogrzewania pelletu dostępne w Symulacji źródeł energii w zakładce pellet!

 

Źródło: Czyste Powietrze, CEEB, Termomodernizacja.pl

Poproś o ofertę od sprawdzonego wykonawcy

Rozwiń
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o. drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail.
Rozwiń
Wyrażam zgodę na przekazywanie mi przez partnerów Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o., treści marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez te podmioty, na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Jestem świadomy, że moje dane osobowe potrzebne do prowadzenia działań marketingowych (imię, nazwisko, numer telefonu) zostaną udostępnione tym podmiotom jako odrębnym administratorom.
Kłódka

Administratorem danych osobowych będzie Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o Pokaż więcej

Dziękujemy za zgłosznie

Zamów bezpłatną konsultację!

Aby nadal korzystać z bezpłatnego symulatora ogrzewania, odpowiedz na jedno pytanie.

Zaznacz, jaki temat Cię interesuje:

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.