Kalkulator kosztów ogrzewania

Ceny węgla, pelletu, drewna i gazu płynnego – lipiec 2023!

Jeszcze cztery miesiące i rozpocznie się kolejny sezon grzewczy. Dlatego już teraz warto zaopatrzyć się w opał na zimę, którego ceny są zdecydowanie niższe niż było to rok temu. Czy to oznacza, że jest tanio? Sprawdźmy ceny węgla, biomasy i gazu płynnego!

 

Jako społeczeństwo powoli przekonujemy się do wygody i faktu, że dodatkowy wolny czas możemy przeznaczać na inne cele. Do dyspozycji mamy dwa rodzaje praktycznie bezobsługowych urządzeń: pompy ciepła i kotły gazowe. Nie musimy fizycznie przy nich pracować jak to jest w przypadku kotłów na biomasę czy węgiel.

Idealny świat jednak daleko przed nami, a koszty poszczególnych nośników energii nie wróciły do stanu sprzed kryzysu. Przypomnijmy więc ceny, które wręcz mroziły krew w żyłach przed minionym sezonem grzewczym. 
W październiku ceny pelletu pobiły ceny węgla, co było sytuacją kuriozalną. Powodów było wiele, a m.in. zatrzymanie importu z Ukrainy i Białorusi. Zza wschodniej granicy Polski pochodziło około 30% tego surowca. Na chwilę przed późną jesienią granulat, jeżeli był dostępny, to kosztował przeszło 3 tys. zł za tonę. Węgiel po niezbyt przemyślanych ruchach rządzących kosztował 1,5 tys. zł w sklepie PGG. Na składach ceną bazową było 3-4 tys. zł.
  

Ceny węgla

Rząd zapowiada, że na zimę 2023/2024 będzie potrzebne w Polsce 7 mln ton węgla. Kopalnie na terenie kraju mają zapewnić 5 mln, więc pozostałe 2 mln trzeba przywieźć od innych producentów. W Polsce dalej nie uporaliśmy się z węglem zakupionym na poprzednią zimę, który leży na składach i czeka. 

Co ciekawe ostatnio PGG uruchomiła kampanię sprzedażową, która ma na celu zachęcić klientów do zwiększenia tempa zakupów. Jedną z głównych inicjatyw jest równanie cen węgla opałowego u kwalifikowanych dostawców z cenami oferowanymi w sklepie internetowym. Dzięki temu, począwszy od drugiej połowy czerwca, odbiorcy nie będą ponosić kosztów transportu węgla z kopalni do składu kwalifikowanego dostawcy w każdym z 166 partnerujących składów PGG w całej Polsce. Ta promocja będzie obowiązywać do końca lipca. W e-sklepie grupy można kupić tonę węgla orzech nawet za 1100 zł. Ceny innych rodzajów węgla dochodzą do maksymalnie 1470 zł. Droższe są aktualnie niedostępne, np. ekogroszek 1770 zł za tonę. Sprawdź kalkulator zużycia węgla!

 

LPG czy propan grzewczy?

Gaz płynny jest coraz chętniej wybieranym źródłem ogrzewania. Przemawiają za tym aktualne obniżki cen propanu grzewczego. Średnia cena dla osób, które posiadają zbiornik na własność waha się od 1,70 do 2,10 zł/l. Podobne ceny znajdziemy szukając mieszanki propan-butan. W porównaniu w zeszłym roku, gdzie ceny przekraczały 3 zł/l jest to bardzo atrakcyjna opcja ogrzewania domu. Ceny znacznie różnią się dla osób, które dzierżawią zbiornik gdyż dla nich sprzedawca (właściciel zbiornika) podwyższa cenę sprzedaży, a wszelkie negocjacje cenowe są w tym przypadku bardzo utrudnione. Sprawdź kalkulator zużycia LPG!

 

Ceny pelletu i drewna

Ceny pelletu drzewnego różnią się w zależności od regionu Polski i dostawcy. Jednakże, ogólnie rzecz biorąc, cena za tonę surowca w tym okresie waha się w przedziale od około 1600 zł do ponad 2500 zł. W marketach budowlanych, gdzie głównie dostępne są produkty workowane, ceny są zazwyczaj wyższe. Warto zauważyć, że ceny pelletu w sklepach stacjonarnych również mogą się różnić.

Dużo też zależy od jakości pelletu i od tego, czy posiada certyfikat jakości. Sprawdź kalkulator cen pelletu w zależności od klasy!

Drewno opałowe w Lasach Państwowych jest tańsze od tych na składach. Jego ceny wahają się od 200-500 zł za m3. Tutaj również gatunek odgrywa kluczową rolę. Tanią opcją jest brzoza, a droższą buk, dąb czy grab. Wobec cen z października, aktualnie ceny nieco spadły. Sprawdź kalkulator zużycia drewna!

Lato to również dobry czas na wymianę swojego dotychczasowego źródła ciepła. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu, a zwłaszcza, jeżeli użytkujemy nieefektywny kocioł węglowy. Można w ten sposób również zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne, uniezależniając się od konieczności zakupu opału. Interesujesz się wymianą urządzenia grzewczego? Sprawdź możliwe sposoby dofinansowania: Możliwości dofinansowania!

 

Źródło: termomodernizacja.pl, Lasy Państwowe, PGG

Poproś o ofertę od sprawdzonego wykonawcy

Rozwiń
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o. drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail.
Rozwiń
Wyrażam zgodę na przekazywanie mi przez partnerów Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o., treści marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez te podmioty, na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Jestem świadomy, że moje dane osobowe potrzebne do prowadzenia działań marketingowych (imię, nazwisko, numer telefonu) zostaną udostępnione tym podmiotom jako odrębnym administratorom.
Kłódka

Administratorem danych osobowych będzie Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o Pokaż więcej

Dziękujemy za zgłosznie

Zamów bezpłatną konsultację!

Aby nadal korzystać z bezpłatnego symulatora ogrzewania, odpowiedz na jedno pytanie.

Zaznacz, jaki temat Cię interesuje:

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.