Kalkulator kosztów ogrzewania

W niedzielę w Polsce po raz pierwszy ujemne ceny prądu!

 

W niedzielę 11 czerwca po raz pierwszy w historii na polskim rynku energii elektrycznej pojawią się ceny ujemne - wynika z danych dla rynku dnia następnego. Chodzi o godziny dostaw między 11 a 16.

 

Niedziela 11 czerwca 2023 zapisze się w historii polskiej energetyki jako pierwszy dzień z ujemnymi cenami energii. Wiadomo było zresztą już dzień wcześniej, po 2. fixingu dla Rynku Dnia Następnego. Okazało się, że cena na RDN dla godzin dostawy między 11 a 16 w niedzielę wyszła ujemna, podobnie zresztą jak w sporej części Europy. Niski popyt w dzień świąteczny, słoneczna pogoda a na dokładkę niezły wiatr zrobiły swoje, wytwórcy musieli dopłacać odbiorcom, aby się tylko pozbyć nadmiaru energii. 

Oczywiście cała sytuacja nie oznaczała, że nagle sprzedawcy zaczną dopłacać odbiorcom. Ujemna cena dotyczyła bowiem tylko tej części energii elektrycznej, która została kupiona w sobotę z dostawą na następny dzień. Nieco niespodziewanie zarobili więc, i to dosłownie, ci, którzy kontraktowali się na następny dzień. 

Na każdą godzinę dostawy między 11 a 16 sprzedano po ujemnej cenie ok. 800 MWh. Ponieważ krajowe zapotrzebowanie w tym czasie było na poziomie nieco poniżej 15 GW, to można oszacować, że przez te kilka godzin za ok. 5% zużywanej e kraju energii elektrycznej nie płacili jej odbiorcy, ale sprzedawcy. 

Notowania z RDN dla fixingu I i II z 10.06.2023 r. dla dostaw 11.06.2023 r. przedstawia poniższy wykres.

 

Ile energii sprzedano po cenach ujemnych? 

Przyjrzyjmy się jeszcze ile tak naprawdę sprzedano energii po cenach ujemnych i jakie to miało znaczenie dla rynku. Tak jak wspomniano, ujemne ceny pojawiły się na giełdzie w godzinach 11-16. W tym czasie sprzedano łącznie 3 809,1 MWh, a więc ok. 3,8 GWh. W porównaniu do całkowitego zużycia energii tego dnia, po ujemnych cenach sprzedano raptem 1,13% energii! 

Przyjrzyjmy się jeszcze tym krytycznym godzinom i zestawmy dane PSE z danymi TGE.

Porównanie zapotrzebowania na moc z wolumenem energii sprzedanej po cenach ujemnych, źródło: PSE, TGE

Okazuje się, że w godzinach, w których ceny na giełdzie były ujemne, zostało sprzedane około 5% energii, która była zużywana w danej godzinie. Nie są to więc duże wartości, szczególnie, że tak jak wspomniano w całej dobie, po ujemnych cenach sprzedano jedynie 1,15% w stosunku do zapotrzebowania.

Do tej pory w Polsce nie było jednak sytuacji, w której ceny energii na giełdzie były ujemne. Niewątpliwie jest to więc historyczna chwila, która świadczy o zmianach w naszym miksie energetycznym. 

 

Porównywarkę cen energii elektrycznej dla osób prywatnych znajdziesz w zakładce ceny prądu

 

Źródło: globenergia.pl, wysokienapiecie.pl

 

Poproś o ofertę od sprawdzonego wykonawcy

Rozwiń
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o. drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail.
Rozwiń
Wyrażam zgodę na przekazywanie mi przez partnerów Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o., treści marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez te podmioty, na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Jestem świadomy, że moje dane osobowe potrzebne do prowadzenia działań marketingowych (imię, nazwisko, numer telefonu) zostaną udostępnione tym podmiotom jako odrębnym administratorom.
Kłódka

Administratorem danych osobowych będzie Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o Pokaż więcej

Dziękujemy za zgłosznie

Zamów bezpłatną konsultację!

Aby nadal korzystać z bezpłatnego symulatora ogrzewania, odpowiedz na jedno pytanie.

Zaznacz, jaki temat Cię interesuje:

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.