Kalkulator kosztów ogrzewania

Sejm przegłosował nowe przepisy dla wiatraków

 

Sejm podczas wczorajszego posiedzenia (8.02) przegłosował ostatecznie projekt ustawy liberalizującej tzw. ustawę odległościową. W projekcie został zapis przewidujący minimalną odległość wiatraków od zabudowań wynoszącą 700 metrów. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Posłowie przegłosowali nowe zapisy dla lądowej energetyki wiatrowej w Polsce liczbą 214 głosów. 27 posłów było przeciw, 209 wstrzymało się od głosu.

Senat będzie miał 30 dni na ustosunkowanie się do zapisów w ustawie.

7 lutego 2023 r. na posiedzeniu Sejmu odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Po złożeniu sprawozdania zgłoszono szereg poprawek do projektu. Obejmowały one m.in. wprowadzenie minimalnej odległości 1000 metrów (Solidarna Polska), 500 metrów (KO, PSL, Lewica) oraz wprowadzenie metody liczenia „odległości” wiatraków w oparciu o normy ISO dla hałasu – oznaczałoby to uzależnienie lokalizacji wiatraków od poziomu hałasu docierającego do zabudowań.

 

Ostatecznie w ustawie zostaje odległość 700 metrów, która według branży, nie odblokowuje w pełni potencjału energetyki lądowej

-  Przyjęcie poprawki o zmianie odległości minimalnej od wiatraków z 500 na 700 metrów to dalsze blokowanie energetyki wiatrowej na lądzie. Tylko szeroko konsultowane i zaakceptowane przez stronę rządową i samorządową 500 metrów gwarantowało nowe megawaty wiatru już w ciągu 2 lat, a w kolejnych latach nawet do 22 GW – komentował Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

 

Tuż przed posiedzeniem rzecznik rządu Piotr Müller mówił w rozmowie w audycji RMF FM, że „dłuższa dyskusja nic tu już nie zmieni”.

Nieprzyjęcie tej ustawy to utrzymanie aktualnego rozwiązania, czyli, krótko mówiąc, ograniczającego możliwość stawiania wiatraków - powiedział.

 

Dodał, że zapis 700 metrów udostępnia ok. 12 proc. powierzchni kraju dla budowy wiatraków. Podkreślił, że zapis ten nie powoduje, że w Polsce nie da się budować wiatraków.

-  Niektórzy próbują taką tezę postawić, że prawie nic nie będzie można stawiać - nie jest to prawda - dodał.

Zgodnie z pozostałymi zapisami w ustawie, minimalna odległość może zostać wyjątkowo zmieniona przez gminę w ramach uchwalanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

  

Źródło: Sejm, PSEW, RMF FM, Twitter, globenergia.pl

 

Poproś o ofertę od sprawdzonego wykonawcy

Rozwiń
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o. drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o. drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail.
Rozwiń
Wyrażam zgodę na przekazywanie mi przez podmioty powiązane, których lista znajduje się pod tym linkiem (LINK) z Portalem ŚwiatOZE PL sp. z o.o., treści marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez te podmioty, na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Jestem świadomy, że moje dane osobowe potrzebne do prowadzenia działań marketingowych (imię, nazwisko, numer telefonu) zostaną udostępnione podanym podmiotom.
Kłódka

Administratorem danych osobowych będzie Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o Pokaż więcej

Dziękujemy za zgłosznie

Zamów bezpłatną konsultację!

Aby nadal korzystać z bezpłatnego symulatora ogrzewania, odpowiedz na jedno pytanie.

Zaznacz, jaki temat Cię interesuje:

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.