Zamrożenie cen prądu oznacza niższe ceny za energię dla gospodarstw zużywających do 2000 kWh rocznie. Jaka cena prądu i opłat dystrybucyjnych wyniesie po przekroczeniu limitu? Policzyliśmy podwyżki u wszystkich dystrybutorów energii elektrycznej dla zużycia 3000 kWh/rok!
Ustawa zamrażająca ceny prądu w 2023 roku
- do 2000 kWh/rok - dla wszystkich gospodarstw domowych.
- do 2600 kWh/rok - dla odbiorców, którzy mają lub mieszkają z osobą, która ma orzeczenie o niepełnosprawności, niezdolności do pracy.
- do 3000 kWh/rok - dla osób z Kartą Dużej Rodziny (KDR) oraz rolników.
Zużycie do tych limitów będzie rozliczane po cenach z 2022 roku. Powyżej tego pułapu za prąd zapłacimy więcej, ale i tu maksymalna stawka za prąd wynosi 0,693 zł za kWh. Jest to cena netto, do której doliczone zostaną wspomniany wcześniej VAT, akcyza i znacznie wyższe opłaty dystrybucyjne. W przypadku zużycia ponad limit trzeba płacić za dystrybucję według cennika z 2023 roku.
Sytuacja trochę się komplikuje, ponieważ trzeba w 2023 roku rozpatrywać dwa warianty rachunku za prąd: cenę za kilowatogodzinę brutto do limitu i tę samą cenę za kWh, ale ponad limit.
Ceny do limitu zamrożenia (2000/2600/3000 kWh/rok)
Pomimo zamrożenia cen do zużycia 2000 kWh na poziomie z 2022 roku, gospodarstwa domowe, które zmieszczą się w limicie otrzymają rachunek wyższy o 18% (VAT z 5% w 2022 do 23% w 2023). Natomiast ceny prądu i wszystkich opłat dystrybucyjnych pozostaną na tym samym poziomie.
Gospodarstwa domowe, aby skorzystać z zamrożenia ceny prądu i opłat do 2000 kWh nie muszą składać żadnego oświadczenia. Sprzedawca energii elektrycznej dokona samodzielnie stosownego rozliczenia odbiorcy. Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 roku z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenie do 30 czerwca 2023.
Prąd do 2 000 kWh bez podwyżki ma być zachętą do oszczędzania energii w czasach pogłębiającego się kryzysu i potrzeby racjonowania surowców.
Wyliczenia podwyżek cen prądu i opłat dystrybucyjnych u wszystkich dostawców
- zużycie prądu 3000 kWh/rok,
- limit zamrożenia 2000 kWh (dla wszystkich gospodarstw domowych),
- moc przyłączeniowa - 3 fazy,
- okres rozliczeniowy możliwie najdłuższy u danego dostawcy energii elektrycznej,
- faktura elektroniczna (Energa, Enea),
- opłata handlowa w wysokości średniej z ofert dostawcy,
- G12, G12w, G12 r/n/p - założenie zużycia dzień/noc (50%/50%).
Jak łatwo zauważyć w powyższych tabelach największy wzrost kosztów nastąpił u dostawcy E.ON./STOEN w taryfie G12, G12w (odpowiednio 58% i 52%). Mimo to w taryfie G11 nadal najwięcej za prąd zapłacimy u operatora należącego do PKN Orlen, czyli Energa.
Fotowoltaika a mrożenie cen prądu do limitu!
Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska: “mechanizm maksymalnej ceny energii elektrycznej dotyczy również prosumentów rozliczających się w systemie net-billing i net-meterig”. Prosumenci rozliczający się w obu tych systemach mogą liczyć na zakup energii po gwarantowanej cenie 683 zł za MWh.
Szczegóły rozliczania energii w systemie net-billing:
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska (www.gov.pl)
Szczegóły rozliczania energii w systemie net-metering:
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska (www.gov.pl)
Wyliczenia cen prądu i opłat przy zastosowaniu fotowoltaiki możesz sprawdzić w zakładce symulacje źródeł energii -> fotowoltaika.
Czy opłaca się zmienić taryfę lub dostawcę prądu?
W obliczu tak dużych podwyżek energii elektrycznej warto rozejrzeć się za dostawcami prądu dostępnymi na rynku. Bardzo często okazuje się, że mamy możliwość skorzystania z usług innego dostawcy, który swoim klientom i klientkom proponuje niższe ceny za 1 kWh od naszego obecnego sprzedawcy prądu.
Rozeznanie się we wszystkich ofertach na rynku zajęłoby mnóstwo czasu, dlatego Symulator Ogrzewania przygotował porównywarkę cen prądu. Za jej pośrednictwem z łatwością i w bardzo krótkim czasie porównasz oferty innych sprzedawców. O zmianę dostawcy prądu najlepiej zadbać już teraz - najprawdopodobniej mało kto zmieści się w limicie 2000 kWh, a to oznacza kolejne wzrosty cen. Należy także pamiętać, że można "uciec" od opłaty handlowej, o czym już pisaliśmy. Nie czekaj - sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Koszty prądu i opłat dla Twojego rocznego zużycia możesz sprawdzić wybierając z menu zakładkę "Ceny prądu"
Źródło: www.symulatorogrzewania.pl/ceny-pradu
Źródło: www.symulatorogrzewania.pl/ceny-pradu
Po wybraniu odpowiednich informacji o Naszym dostawcy, taryfie, itd. otrzymujemy wyliczenia w postaci tabelarycznej z wynikiem rocznego kosztu prądu wraz z opłatami w dolnym prawym rogu.
Źródło: www.symulatorogrzewania.pl/ceny-pradu