Polska gospodarka z niecierpliwością czeka na wypłatę dużych środków finansowych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Mają one pomóc Polsce w odbudowie Polski po pandemii COVID-19. Środki są obecnie blokowane przez Komisję Europejską ze względu na wątpliwości dotyczące przestrzegania zasad praworządności. Nie jest to jedyny powód. Innym kamieniem milowym do osiągnięcia jest liberalizacja ustawy odległościowej. Ten dokument jak na razie utknął w sejmowej zamrażarce.
Aby wypłacić olbrzymie pieniądze z KPO dany kraj musi spełnić kamienie milowe. Komisja Europejska wymaga od Polski wypełnienia 37 warunków. Najczęściej omawianym jest kwestia związana z sądami, czyli kwestia praworządności w Polsce. Jednym z kamieni jest też liberalizacja ustawy odległościowej wprowadzonej w 2016 roku. Ta skutecznie zahamowała rozwój energetyki wiatrowej na lądzie w naszym kraju.
Liberalizacja ustawy 10H
O jej liberalizację apeluje już bardzo wiele środowisk – od politycznych, po energetyczne i gospodarcze. Wiatraki obecnie byłyby impulsem rozwoju dla polskich firm i polskiej branży OZE. Przyczyniłby się również do niższych cen energii elektrycznej, co byłoby szczególnie korzystne w dobie kryzysu energetycznego.
Obecnie ustawa została zablokowana w Sejmie, jeszcze przed nadaniem numeru druku. W efekcie trafiła ona do tzw. zamrażarki sejmowej. Przedstawiciele rządu wielokrotnie informowali, że pozostaje jeszcze kilka kwestii do przedyskutowania, by osiągnąć „kompromis”. Nie jest dużą tajemnicą, że rząd jest podzielony co do zapisów w ustawie antywiatrakowej. Potwierdza to też RMF FM, gdzie źródła wskazuje, że ustawa „wzbudza niechęć posłów Solidarnej Polski”.
Przyjdzie czas na 10H
"My jesteśmy oczywiście otwarci, żeby w komisjach sejmowych, na sesjach plenarnych rozmawiać o dodatkowych zabezpieczeniach, o dodatkowych korzyściach dla społeczności lokalnych, jeżeli taka chęć by była, czy innych elementach" - powiedziała Anna Moskwa - Minister Klimatu i Środowiska
Po przyjęciu kamieni milowych, jeśli tak się stanie, Warszawa musi podpisać jeszcze z Brukselą umowę operacyjną o tym, jak będzie oceniane wypełnianie kamieni milowych. Według ustaleń RMF powinno to nastąpić w listopadzie.
Obliczenia przydomowej elektrowni wiatrowej dostępne w Symulacji źródeł energii w zakładce wiatraki!
Źródło: RMF FM, globenergia.