Innowatorzy z branży fotowoltaicznej stale szukają nowych rozwiązań, podnoszących sprawność modułów i pozwalających na ich montaż w jeszcze mniej dostępnych miejscach. Jednym z najnowszych osiągnięć technologii fotowoltaicznej, które przyciąga uwagę i zdobywa uznanie w świecie energetyki, jest moduł Apollo Roll. Innowacja zdobyła już wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Intersolar Award 2023 w kategorii Fotowoltaika. Przyjrzyjmy się bliżej konstrukcji umożliwiającej zwijanie modułu do postaci rolki.
Nowa technologia
Firma Apollo wprowadziła na rynek innowacyjny moduł fotowoltaiczny. Ultralekka, elastyczna konstrukcja umożliwia zwijanie go, dokładnie tak jak dywan. Technologia pozwala na montaż fotowoltaiki tam, gdzie nie było to wcześniej możliwe. Moduł jest tak elastyczny, że przypomina wręcz matę z nadrukowanymi komórkami solarnymi. W rzeczywistości jest to jednak w pełni działający moduł fotowoltaiczny.
Największym atutem Apollo Roll jest elastyczność i łatwość adaptacji do różnych powierzchni i kształtów. Ta innowacyjna technologia pozwala na zastosowanie paneli fotowoltaicznych na różnych typach budynków, pojazdach czy nawet odzieży, otwierając nowe możliwości dla branży fotowoltaicznej.
Producent w specyfikacji podaje, że Apollo Roll pozwoliło na redukcję masy standardowego 300-stu watowego modułu o 80%. Obecnie masa pojedynczego panelu w tej technologii to 5,6 kg. Każdy moduł zbudowany jest z 72 komórek fotowoltaicznych. Cała konstrukcja jest bezramkowa i na tyle elastyczna, że można ją zwijać w rolkę.
Rolka z modułami Apollo Roll, źródło: Apollo
Dodatkowe atuty to wytrzymałość konstrukcji, która spełnia wymagania normy IP68. Producent zapewnia sprawność modułu na poziomie 16,75% i wagę wynoszącą zaledwie 2,6 kg/m2. Możliwość zwijania modułu usprawnia jego transport i montaż, który od teraz jest możliwy w praktycznie każdym miejscu. Pojedyncza rolka składa się z sześciu paneli. Apollo Roll świetnie sprawdza się jako fasadowa instalacja fotowoltaiczna dostosowując się do kształtu każdej elewacji. Na filmie promującym produkt producent chwali się również możliwością montażu fotowoltaiki nawet na dachach z pleksiglasu tworzących konstrukcje nad plantacjami.
Technologia Apollo Roll jeszcze dobitniej podkreśla rolę systemów fotowoltaicznych w dostarczaniu energii w miejsca, gdzie do tej pory nie była dostępna. Dodatkowo jest to czysta energia elektryczna, a instalacja i eksploatacja tej technologii nie wymusza zmian środowiskowych, a wręcz sama dostosowuje się do warunków.
Specyfikacja techniczna
Producent daje 10 lat gwarancji na produkt oraz 25 lat gwarancji na jego wydajność. Dokładny wykres degradacji mocy na przestrzeni lat przedstawia wykres poniżej:
Wykres degradacji mocy na przestrzeni lat, źródło: Apollo
Firma Apollo gwarantuje, że do 25-go roku użytkowania sprawność generacji energii spadnie do 86% mocy pierwotnej. Jest to bardzo dobry wynik.
Odnośnie produkcji w różnych warunkach nasłonecznienia, zgodnie z normami moc znamionowa równa 300 W jest uzyskiwana przy 1000W/m2.
Wykres osiąganej mocy w zależności od nasłonecznienia, źródło: Apollo
Chodnik z modułów fotowoltaicznych
Firma Apollo powstała w 2014 roku i od samego początku działalności nieustannie dostarcza na rynek innowacje dla branży fotowoltaicznej. Oprócz opracowania technologii elastycznych modułów Apollo Roll w swoim katalogu mają także gamę produktów dla branży automotive, w tym technologię osadzania komórek solarnych na karoseriach samochodów. Apollo może się również pochwalić produkcją pływających modułów maksymalizujących użycie powierzchni akwenów wodnych czy innowacyjną technologią produkcji płyt chodnikowych ze zużytych opon samochodowych. Taki chodnik jest produkowany w 92% z materiałów pochodzących z recyklingu.
Na 50 metrów kwadratowych takiej ścieżki przypada aż 200 starych opon. To rozwiązanie jest idealnym źródłem prądu dla instalacji off-grid, może dostarczać energię m.in. do oświetlenia dróg czy miejskiego monitoringu. Apollo zapewnia, że nawierzchnia ta jest idealna do użytku w warunkach miejskich. Producent zadbał o antypoślizgową powierzchnię płyt i gwarantuje odporność na warunki atmosferyczne. Przez płyty przepływa prąd o małym, nieszkodliwym napięciu.
Źródło: Apollo-power, globenergia.pl