Kalkulator kosztów ogrzewania

Magazyn energii w domu. Jakie trzeba spełnić warunki przechowywania?

 

Montaż przydomowego magazynu energii jest najczęściej realizowany wewnątrz domu. Nowe budynki są już projektowane pod względem instalacji urządzeń OZE w przyszłości poprzez wydzielenie specjalnych komórek lub pomieszczeń. Inwestorzy nierzadko mają wątpliwości, które pomieszczenie w domu spełnia warunki, aby móc zamontować takie urządzenie.

Jakie warunki trzeba zapewnić w domu dla magazynu energii?

Dariusz Siwek - Architekt Produktów - Systemy Magazynowania Energii w BMZ Poland, podczas Webinarowej Środy organizowanej przez GLOBEnergia.pl, odpowiedział na pytanie dotyczące warunków przechowywania magazynu energii w domu.

- Faktycznie, sytuacja nie jest do końca jasna. Magazyny energii otrzymują różne stopnie ochrony. Jest to IP 20, czyli typowo wnętrzowy poziom, ale także IP 54, nawet IP 65, czyli w teorii pozwalający na montaż na zewnątrz. Nawet jeśli ochronę zapewni obudowa magazynu, to zawsze trzeba zwracać uwagę na dopuszczalne temperatury pracy dla magazynu energii. Nie spotkałem się jeszcze z domowym magazynem energii, który pozwoliłby efektywnie działać przy ujemnych temperaturach. Jest to faktycznie możliwe w niektórych przypadkach do temperatury maksymalnie minus 10 stopni Celsjusza, a przecież nie możemy wykluczyć i niższych temperatur w naszym klimacie, ale wówczas zmniejsza się jego wydajność i skraca żywotność - powiedział Siwek.

Ekspert wskazał, że najbardziej optymalne warunki panują wewnątrz budynku. Nie musi to być szczególne miejsce i nie ma w tym względzie konkretnych wymogów. Kluczowa jest optymalna temperatura powietrza dla magazynu, czyli od 20 do 30 stopni Celsjusza, natomiast idealna, dla której podawane są zazwyczaj wszystkie dane znamionowe (w tym liczba cykli), to 25 stopni. 

- Ważne, aby temperatura była powyżej zera, a poniżej 40-50 stopni. Magazyn często może pracować nawet w temperaturze do 55-60 stopni Celsjusza, ale z ograniczoną wydajnością i wpływem na jego żywotność - powiedział ekspert.

Gdzie zamontować magazyn energii?

Już wiemy, że magazyn energii najlepiej zamontować w domu. W jakim pomieszczeniu? Typowym i najlepszym miejscem będzie garaż, piwnica, kotłownia lub strych. Blaszany garaż też nie jest najlepszy, gdyż w środku zimą są podobne temperatury do tych na zewnątrz, a latem może być w nim za gorąco.

 - Nie zalecam stawiania magazynu energii na zewnątrz, w szczególności w naszym klimacie - podkreślił jeszcze raz ekspert.
 Pomieszczenia pozwalają na odizolowanie magazyny energii o niekorzystnych warunków atmosferycznych, wilgoci, śniegu i ujemnych temperatur.
 

Źródło: globenergia.pl

Poproś o ofertę od sprawdzonego wykonawcy

Rozwiń
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o. drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Portalu ŚwiatOZE PL sp. z o.o. informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o. drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail.
Rozwiń
Wyrażam zgodę na przekazywanie mi przez podmioty powiązane, których lista znajduje się pod tym linkiem (LINK) z Portalem ŚwiatOZE PL sp. z o.o., treści marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez te podmioty, na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Jestem świadomy, że moje dane osobowe potrzebne do prowadzenia działań marketingowych (imię, nazwisko, numer telefonu) zostaną udostępnione podanym podmiotom.
Kłódka

Administratorem danych osobowych będzie Portal ŚwiatOZE PL sp. z o.o Pokaż więcej

Dziękujemy za zgłosznie

Zamów bezpłatną konsultację!

Aby nadal korzystać z bezpłatnego symulatora ogrzewania, odpowiedz na jedno pytanie.

Zaznacz, jaki temat Cię interesuje:

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.